Tolga Çebi

Biyografisi

20.10.1973’de Malatya’da dogdu,ilkokulu Bursa ve canakkale’de bitirdi.1984 de Konservatuvar imtihanlarini kazandi.
1995’de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Keman Bölümünden mezun oldu.

Konservatuvar solistlik imtihanini kazanarak,Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonunda,Buyuk Orkestra eşliğinde Prof.Hikmet Şimşek yönetiminde solist olarak(lalo symphonie esspagnole) konser verdi.

Ankara Devlet Konservatuvarı,Eskişehir Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Ankara,Edirne ve Çanakkale'deki bazı özel salonlarda solo,odamüziği ve orkestra ile resitaller ve konserler verdi.
T.C. Kültür Bakanlığı Antalya Oda Orkestrası ile Antalya'da konser verdi.

1995 yılında uluslararası Akdeniz Gençlik Senfoni Orkestrası'na seçilerek Fransa'ya gitti.Burada 1. Keman üyesi olarak,Theo Olof ile masterclass ve Michel Tabachnik ile orkestra çalışmaları yaptı.Aynı Orkestra ile,Hollanda,Fransa,Mısır ve Lübnan'da konserler verdi.

1996-1999 yılları arasında T.Ü. Devlet Konservatuvarın'da öğr. Görevlisi oldu.2 yıl sonra sanatçı öğr. Gorevlisi kadrosunu aldı.Aynı kurumda keman bölümü başkanlığı,yaylı sazlar anasanatdalı başkanlığı yaptı.Yönetim kurulu üyesi olarak da görev aldı.

1999'de progressive müzik yapan 'İhtiyaç Molası' adlı gurupla ilk albümlerini yaptılar.Ayni gurupla 2004’de “1,5” adli ikinci albumlerini yayinladilar.

Birçok albüm kayıtlarında keman çaldı ve bazı albümlerde düzenlemeler ve produktorluk yaptı.(Seza Kırgız,Merdiven,Burak Bora,Sarp,İhtiyaç Molası,Düş Sokağı sakinleri,Feridun Düzagac,Direct-t,Ozgur Cevik vs…)

Çeşitli tiyatrolarda oyun müzikleri ve düzenlemeler yaptı.(Oyun Atolyesi-Otello,Azrail’in gozyaslari,Atinali Timon,Evlilikte ufak tefek cinayetler,Testosteron,7 Shakespeare Muzikali,Macbeth,Don Juan ın Gecesi,Antonius ile Kleopatra,Pandaların Hikayesi,Nehir-BKM-Çarli-Büyük Mo Efsanesi,BBT-W.Shakspear-Bahar Noktası-Yon. Musfik Kenter,BBT-Sezuan’in iyi insani-Bertold Brecht,,Gözü Kara Alaturka,--Richard Bach-Martı, Taygun,Tersine Dunya-yon.Turgay Kanturk,Kadife çiçekleri-yon.Kadriye Kenter,Dostlar tiyatrosu-aymazoglu ile kundakcilar,yon.Genco Erkal,Tiyatro Dot-Ask ve Anlayis,yon.Murat Daltaban)Sezuan ‘in iyi insani ile 2005 tiyatro tiyatro odullerinde en iyi muzik odulunu Cahit Berkay ile paylasti.Tersine Dünya oyunu ile 2007 Afife Jale tiyatro odullerinde ''En iyi Sahne Muzigi''odulunu aldi.Ayni oyunla 2007 tiyatro tiyatro odullerinde yilin en iyi oyun muzigi odulunu aldi.Testosteron adli oyunla,Lions ve Tiyatro tiyatro dergisi odullerini aldi,Afife Jale odullerinde de aday olarak yer aldi.Bakirkoy Belediye tiyatrolarinda Franz Kafka nin Dava adli oyununun muziklerini yapti-yonetmen;Turgay Kanturk.7 shakespeare muzikali ile Afife Jale 2010 en iyi sahne muzigi odulunu aldi.Pal fm en iyi dizi müziğiğ(İşler Güçler)
Eskisehir Belediye tiyatrolari na kiyamet sulari adli oyunun muzigini yapti-yonetmen Turgay Kanturk-2006-Ayni tiyatro ile 2008 de Caligula adli oyunun muziklerinde de calisti-yonetmen Ahmet Mumtaz Taylan..Ayni kurumda Kucuk Prens adli cocuk oyununun muziklerini yapti-2009-yonetmen Emir Izci.Yönetmenliğini Ergun Üğülü nün yaptığı Toros Canavarı adlı oyunun müziklerini,yine bu kurum için besteledi.
Reklam cıngılları,film ve dizi müzikleri yaptı..Yapyigi bazi diziler:İşler Güçler,Galip Derviş,Zeliha nin Gozleri,Emret komutanim,Yaban Gulu,Uygun adim Ask,7 Babali oksuz,Filmlerden bazilari:Sah-Mat-emret komutanim,Sabit Efendi,Asmali konak filmi –keman ve klavye aranjesi ve performansi vs..
Halen Bakırköy Belediye Tiyatroları ‘nda muzik direktorlugu gorevini surdurmektedir.

Diğer Şarkıları

Arzu Tramvayı Oyun Müzikleri-2018
Emret Komutanım (Orijinal Film Ve Dizi Müzikleri)-2017
Galip Derviş (Orijinal Dizi Müzikleri)-2016
Hansel Ve Gretel’in Öteki Hikayesi (Orijinal Film Müzikleri)-2015
İşler Güçler (Orijinal Dizi Muzikleri), Vol. 1-2014
İşler Güçler Dizi Müzikleri 1-Temmuz 2014
Karıncalar / Bir Savaş Vardı (Orijinal Tiyatro Müzikleri)-2017
Sahne Müzikleri 1-2-Aralık 2011
Sahne Müzikleri 3 - 4-2016
Sahne Müzikleri, Vol. 1 & 2-2016
Yanlışlıklar Komedyası-2015